Cukier jest znany i stosowany już od starożytności, ale dzisiaj powszechnie wiadomo, że przyczynia się on do powstawania otyłości, próchnicy zębów i szeregu innych problemów zdrowotnych. Dlaczego zatem znajdujemy go w syropach dla dzieci? Zarówno w lekach jak i w (prozdrowotnych z założenia) suplementach diety?
Cukier hamuje rozwój drobnoustrojów
Prawdopodobnie wiele osób jest w tym momencie zaskoczonych i zadaje sobie pytanie: "co to za bzdury?" Przecież każdy wie, że cukier jest pożywką dla bakterii i grzybów. To prawda, ale jest jeden istotny czynnik, który przesuwa cukier na "jasną stronę mocy": to
STĘŻENIE
Cukier od dawien dawna stosowany był do konserwowania żywności (dżemy, soki!). Na jakiej zasadzie to działa? Otóż w wysokich stężeniach (powyżej 60%) ciśnienie osmotyczne jest tak duże, że "odsysa" wodę z komórek drobnoustrojów na zewnątrz ich błony czy ściany komórkowej. A bez wody nie ma życia.
Podstawowy syrop stosowany w farmacji to Sirupus simplex (syrop prosty) składający się z 64cz. sacharozy i 36cz. wody (a zatem 64%). Jest to stężenie wystarczające do zahamowania rozwoju większości bakterii i drożdży. Może stanowić podstawę do otrzymywania innych syropów lub być dodatkiem do różnego rodzaju leków płynnych.
I tu dochodzimy do drugiego zastosowania cukru, czyli tzw. corrigens. Brzmi bardzo mądrze, a chodzi po prostu o poprawienie smaku, zapachu lub wyglądu leku. Zapewne każda mama przyzna, że w przypadku dzieci jest to wyjątkowo istotny aspekt. Zwłaszcza, że część substancji leczniczych jest wyjątkowo paskudna w smaku i ich zamaskowanie jest po prostu konieczne.
Ile tego cukru?
Nie każdy syrop oczywiście będzie miał 64% stężenie sacharozy, Aktualnie stosuje się również dodatki substancji konserwujących (m.in. okrytego złą sławą benzoesanu sodu). Przyjmując jednak dla przykładu, że dziecko otrzymuje 3 razy dziennie po 5ml syropu o tradycyjnym 64% stężeniu, ile spożyje cukru?
3 x 5ml = 15ml
W uproszczeniu zakładając, że 1ml = 1g
15g x 64% = 9,6g
To ok. 2 łyżeczki do herbaty.
Dla porównania:
1 Kinder czekoladka - 6,7g
1 Danonek - 6,6g
1 cukierek Nimm2 - 3g
Ja osobiście nie podchodzę do tego tematu ortodoksyjnie i w naszym domu jada się słodycze (w kontrolowanych ilościach). Obecność cukru w syropach dla dzieci uważam za akceptowalną, zwłaszcza, że stosujemy je tylko wtedy, gdy są niezbędne.
Istnieją na rynku także syropy oparte na miodzie, sorbitolu czy maltitolu, mogą też mieć dodatek innych sztucznych słodzików. O ile w przypadku leków przepisanych przez lekarza nie ma za bardzo pola do manewru, to w przypadku preparatów kupowanych na własną rękę warto czytać skład i podejmować decyzję zgodnie ze swoim światopoglądem.