niedziela, 13 grudnia 2015

Suplementy dla dzieci - czy podawać?

Rynek suplementów odkrył idealną grupę docelową: rodziców. Przecież każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe i dobrze się rozwijało. Stąd od dłuższego już czasu bombardują nas zewsząd reklamy przeróżnych specyfików: na apetyt, na koncentrację, na katarek, na gardełko, na wzrost, na sen, do tego tran, witaminki, wapń, magnez, żelazo, probiotyki itd. Nie dziwię się, jeśli przeciętny rodzic się w tym wszystkim gubi. Jeśliby wierzyć reklamom, nasze dzieci powinny łykać codziennie więcej tabletek niż schorowany emeryt!



Podstawowymi czynnikami dla zdrowia dzieci są: dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Niestety często sytuacja prezentuje się nieidealnie: może dziecko jest niejadkiem, jest wybredne, może sobie z tym nie radzimy albo brakuje nam wiedzy i umiejętności w tematyce odżywiania.



Noworodki i niemowlęta

Tu nie ma wielkiej filozofii, bo suplementację i tak zleca lekarz pediatra.
  • Jeżeli dziecko jest karmione piersią, powinno otrzymywać witaminę K w dawce 25mcg od 8. doby do końca 3. miesiąca oraz witaminę D w dawce 400j.m. (10mcg) od pierwszych dni życia.
  • Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, nie ma potrzeby podawania witaminy K (znajduje się w składzie mm), a dawkę podawanej dodatkowo witaminy D ustala lekarz.

Warto wybrać mleko modyfikowane wzbogacone o probiotyki i DHA lub suplementować je osobno.

Dzieci powyżej 1. roku życia

Dalej podajemy witaminę D w dawkach 600-1000j.m. w okresie od września do kwietnia (lub nawet przez cały rok jeśli w miesiącach letnich dziecko nie ma zapewnionej odpowiedniej syntezy skórnej).

Może być to sama witamina D (np. w kapsułkach) lub tradycyjnie - tran.

Zdrowemu, dobrze odżywiającemu się dziecku w zasadzie nic więcej nie potrzeba.

A co w przypadkach szczególnych?
  • po probiotyki warto sięgnąć w przypadku biegunki, w trakcie i po antybiotykoterapii, u dzieci często łapiących infekcje wirusowe oraz u alergików
  • po cięższych chorobach, kiedy dziecko mało jadło i jest osłabione, można skusić się na krótką suplementację dobrym preparatem multiwitaminowym,
  • jeżeli dziecko odmawia jedzenia ryb lub spożywa ich bardzo mało i bardzo rzadko, dobrze byłoby uzupełnić jego dietę preparatem z DHA (lub ogólnie omega-3, może być tran),
  • jeżeli dziecko choruje na nawracające zakażenia układu moczowego, wskazane jest podawanie żurawiny w celach profilaktycznych.

Dzieci powyżej 3. roku życia

Witaminę D podajemy j.w.

W wieku przedszkolnym dzieci dość często zaczynają chorować. Czasem rodzice słyszą wtedy od lekarza zdawkowe "kupcie mu w aptece coś na odporność". Od czasu do czasu, zwłaszcza w tzw. sezonie przeziębieniowym, takie preparaty można zastosować. Opierają się one w większości na tradycyjnych środkach roślinnych, takich jak sok z malin, z aronii, czarny bez, aloes, czarna porzeczka itp. Jeżeli nie przygotowujemy sobie na zimę domowych soków, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki syropek dziecku podać.

Jakich suplementów unikać?
  • żelków z witaminami - to w praktyce zwykle po prostu słodycze. Masa cukru i/lub syropu glukozowo-fruktozowego i kilka witamin na krzyż. Nie ma sensu.
  • wynalazków typu "na wzrost" itp. Jeżeli dziecko rzeczywiście słabo rośnie, powinno trafić do lekarza.
  • cudów w rodzaju "na sen", "żeby nie jadło słodyczy". Takich problemów nie rozwiązuje się suplementami, tylko zmianą nawyków i stylu życia. Tutaj potrzebne jest zaangażowanie rodziców, a nie tabletka.
Wszystkie zdjęcia pochodzą z pixabay.com

Tyle na początek. Właściwie każda z wyżej wymienionych kategorii produktów zasługuje na szersze omówienie, co uczynię w przyszłości :)

piątek, 4 grudnia 2015

Suplement diety czy lek

Wchodzimy do apteki, rozglądamy się dookoła i co widzimy? Leki, mnóstwo leków, półki pełne leków, nie wiadomo na czym oko zawiesić... Czy tak? Niestety nie. Pokuszę się o stwierdzenie, że w statystycznej aptece większość wyeksponowanych preparatów to suplementy diety. Ewentualnie wyroby medyczne, dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego, no i oczywiście kosmetyki, które bardzo estetycznie wyglądają na aptecznych półkach, ale również lekami nie są.

O co właściwie chodzi z tymi suplementami? Przecież lekarze je polecają w reklamach, to chyba dobre są, prawda?

Zacznijmy może od krótkiego wyjaśnienia co jest czym i jakie są różnice.

Produkty lecznicze (w skrócie: leki) zdefiniowane są w ustawie Prawo farmaceutyczne. To substancje zapobiegające chorobom, leczące choroby, podawane w celu postawienia diagnozy lub przywrócenia fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne. Mogą być wydawane na receptę (Rx/Rp) lub bez (OTC). Wprowadzenie na rynek nowego produktu leczniczego wiąże się z przeprowadzeniem badań klinicznych, trwa często latami i jest bardzo kosztowne. Ich działanie jest UDOWODNIONE!

Suplementy diety to produkty zawierające substancje odżywcze będące uzupełnieniem normalnego żywienia. Mogą zawierać witaminy, minerały, wyciągi roślinne i mają postać umożliwiającą dawkowanie np. kapsułki, tabletki, płyny. Dopuszczaniem ich do obrotu zajmuje się Główny Inspektor Sanitarny. Nie służą do leczenia chorób.

A zatem nie są lekami i nie podlegają inspekcji farmaceutycznej!
Z prawnego punktu widzenia jest to ŻYWNOŚĆ!

Dlaczego więc są w aptekach?

Przede wszystkim dlatego, że jest to budzący zaufanie kanał sprzedaży. Pacjent przychodzący do farmaceuty ma zwykle przekonanie, że cokolwiek by kupił, będzie korzystne dla jego zdrowia. Bo przecież z apteki! A jeżeli do tego jeszcze jest reklamowane w telewizji... Wiadomo.

Producentom jest o niebo łatwiej wprowadzić na rynek nowy preparat pod szyldem suplementu, niż leku. Tak jest taniej, szybciej i można go reklamować w zasadzie bez ograniczeń. Wystarczy złożyć do GIS-u powiadomienie, w którym umieszcza się nazwę, wzór etykiety i skład. Nie potrzeba w żaden sposób potwierdzać skuteczności! Ważne, żeby nie spełniać wymagań produktu leczniczego. I już można w garażu turlać pigułki.

Tu właśnie dotykamy bardzo istotnej kwestii. W przypadku suplementów produkowanych przez znane firmy farmaceutyczne wytwarzające głównie leki, możemy w miarę bezpiecznie przyjąć, że są godne zaufania. Pojawiają się jednak na rynku przeróżne nowe specyfiki od nikomu nie znanych producentów. Jaką mamy gwarancję, że nie są to kapsułki napełniane gipsem przez przedsiębiorczego cwaniaczka? Żadną. Zwłaszcza w przypadku preparatów kupionych np. na bazarze czy w internecie.

Skąd to się w ogóle wzięło?

Obecnie tryb życia i sposób odżywania się ludzi w krajach rozwiniętych są często dalekie od ideału. Zabiegani, wciągają za biurkami łatwo i szybko dostępną przetworzoną żywność, nie przebywają na świeżym powietrzu, nie ćwiczą. Można powiedzieć, że ideą pojawienia się suplementów było zadbanie o zdrowie tych ludzi, o zapobieganie niedoborom witamin i minerałów. Ale wiadomo jak to bywa z ideami. Rządy wielu krajów widziały w suplementach sposób na zmniejszenie ryzyka chorób a więc na redukcję kosztów służby zdrowia. Prawdopodobnie stąd tak liberalne przepisy prawne (żeby nie powiedzieć wolna amerykanka). Obawiam się jednak, że szerokie rozpowszechnienie się suplementów i bezrefleksyjne ich stosowanie może się służbie zdrowia odbić czkawką.

Dlatego też niedawno rozpoczęła się WSPÓLNA AKCJA 12 PAŃSTWOWYCH INSTYTUCJI, aby chronić i edukować konsumentów.



Szczegóły znajdziecie m. in. na stronie Głównego Inspektoratu FarmaceutycznegoMożna stamtąd również ściągnąć poradnik w PDF-ie. Gorąco polecam.

Czy suplementy to jedno wielkie ZŁO?

Nie. Czasami suplementacja jest potrzebna, a nawet konieczna. Niektórych składników nie kupimy w ogóle w postaci leku. Niektóre preparaty można potraktować jak coś pomiędzy domowymi sposobami (za pomocą produktów spożywczych przecież) na drobne dolegliwości a lekami. Po prostu róbmy to z głową.

Na koniec krótka porada jak świadomie kupować i stosować suplementy?

Nie kierować się reklamami i nie dać się omamić, że działają jak leki. Pytać lekarzy i farmaceutów. Doczytywać na własną rękę (np. na moim blogu ;))

W kolejnym wpisie zamierzam się skupić się na suplementach diety przeznaczonych dla dzieci.

Do zobaczenia!